Przegląd techniczny samochodu

Pojazdy dopuszczone do ruchu na drogach muszą okresowo przechodzić przegląd techniczny. Po co wykonuje się przegląd pojazdu ? Wszystko przede wszystkim ze względów bezpieczeństwa, naszego, naszych pasażerów i innych uczestników ruchu. Ponadto auto o które należycie dbamy lepiej zachowuje swoją wartość, i w razie awarii naprawa będzie mniej kosztowna.
Kiedy i jak często wykonywać przegląd techniczny?
Każdy pojazd przed pierwszą rejestracją musi przejść badanie techniczne, w celu dopuszczenia do ruchu, kolejne takie badanie wykonuje się przed upływem 3 lat od tej daty, następnie po 2 latach, w późniejszym okresie musimy stawiać się co roku.
Co więc sprawdzamy ?
Warto najpierw przeprowadzić samemu pierwszy, poglądowy przegląd techniczny. Pozwoli to zaoszczędzić nam czas i pieniądze, gdyby miało okazać się, że badanie może zakończyć się dla naszego samochodu brakiem pieczątki w dowodzie rejestracyjnym.
Po pierwsze więc oceniamy nadwozie – wszystkie te wady widoczne na pierwszy rzut oka jak: uszkodzenia przednich szyb, reflektorów, ale także poważnie zardzewiała karoseria są widoczne nawet dla laika, a stanowią duży problem. Sztywność konstrukcji jest już sprawdzana na stacji kontroli pojazdów przy użyciu odpowiedniej aparatury, nie jest dla nas widoczna, a jej brak może skutkować negatywnym wynikiem przeglądu.
Po drugie stan ogumienia – diagnosta zleci wymianę opon jeśli głębokość bieżnika będzie miejsca niż 1,6 mm lub opona będzie znosiła znamiona uszkodzenia.
Hamulce – to jeden z najbardziej kluczowych elementów – bezpośrednio przekładający się na bezpieczeństwo jazdy. Hamulce sprawdzane są na stanowisku rolkowym ich wynik musi wynosić powyżej 50%, a hamulca postojowego powyżej 25%.
Praktykowane są również oględziny układu hamulcowego i amortyzatorów, w wszelkie wycieki płynu hamulcowego, oleju z amortyzatora sprawią lub innych płynów eksploatacyjnych, sprawią, że wynik przeglądu będzie dla nas niezadowalający.
Należy pamiętać o tym, że pojazd zostanie skontrolowany pod kątem wydzielania spalin.
Część kierowców taki przegląd traktuje jako zło konieczne, jednak warto wybierać sprawdzone stacje kontroli pojazdów, świadczące usługi na najwyższym poziomie, które wyłapią wszelkie niedociągnięcia lub niesprawności w naszym pojeździe. Pozwoli nam to czuć się bezpiecznie w naszym aucie.

Więcej informacji mogą Państwu udzielić pracownicy profesjonalnych serwisów takich jak frosttruckserwis.pl.